sobota, 28 października 2023

 Dożywocie a rękojmia wiary publicznej

 ksiąg wieczystych:


   Zamierzając nabyć nieruchomość zawsze warto sprawdzić aktualną treść księgi wieczystej dla tejże nieruchomości. Dobrze jest to zrobić chociażby pod kątem sprawdzenia m. in. czy nie jest ona obciążona prawem dożywocia osoby trzeciej. Wystarczy uzyskać numer tej księgi i później można samemu w domu o dowolnej porze dnia i nocy w internecie przeglądać treść tej księgi wieczystej. 

     Należy jednak nadmienić, iż w praktyce nie zawsze w każdym przypadku w księdze wieczystej musi być ujawnione prawo dożywocia (dotyczy to zwłaszcza starszych umów (zawieranych wiele lat temu). Jednakże nabywca nieruchomości obciążonej prawem dożywocia nie może uchylić się od obowiązków wynikających z umowy dożywocia na podstawie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

     Przed  ustawą prawo o notariacie z dnia 14 lutego 1991 roku notariusze opierali się jedynie na Kodeksie cywilnym, który nie nakładał obowiązku złożenia wniosku do Sądu o wpis prawa dożywocia. Zatem sama księga wieczysta nie zawsze musi w pełni odzwierciedlać stan prawny nieruchomości. Pomocne może być więc również sprawdzenie podstawy nabycia nieruchomości. 


Czy odmowa wszczęcia postępowania karnego przez prokuratora oznacza koniec ubiegania się o sprawiedliwość?

    Czasami może zdarzyć się, że prokurator odmówi wszczęcia postępowania karnego pomimo dokonania zgłoszenia. Ktoś może wtedy zastanawiać s...